Zakłady Mięsne Pamso SA
Dzięki optymalizowanemu procesowi produkcji i krótkiemu łańcuchowi dystrybucji wyroby Pamso są zawsze świeże i reprezentują najwyższą jakość. Co więcej, wszystkie produkty są produkowane, sprzedawane i dostarczane do Sklepów Firmowych oraz partnerskich zgodnie z rygorystycznymi standardami.
105
48
600
Zgrany
Bestseller
2000
O nas
Firma
Zakłady Mięsne Pamso S.A. to przedsiębiorstwo, które przetrwało dwie Wojny Światowe i PRL. Od lat 90. z powodzeniem radzi sobie w gospodarce wolnorynkowej. Od wielu dziesiątków lat są utożsamianie z niezmiennie z wysoką jakością, dbałością o zachowanie tradycyjnego smaku i gwarancją bezpiecznego produktu. Czy to w czasach II Rzeczpospolitej, kiedy nasze wędliny spożywali twórcy polskiej niepodległości, czy w latach 70 tych ubiegłego wieku, kiedy nasza słynna „Polska Szynka” zawojowała rynek USA – zawsze najważniejsze dla nas było zadowolenie Klienta, dlatego nieustannie dążymy do tego, by mógł rozkoszować się wyjątkowym smakiem naszych produktów.
Dzisiaj Pamso to prawie 50 sklepów własnych i 3 prężnie działające centra dystrybucji hurtowej. Przedsiębiorstwo jest skoncentrowane na rozwoju i regularnym poszerzaniu oferty. Jednocześnie stara się sprostać oczekiwaniom klientów i produkować wspaniałe wyroby, które przypadną do gustu kolejnym pokoleniom. Codziennie rzesze klientów przekonują się o wysokiej jakości i wyjątkowym smaku produktów Pamso.
Historia
Od Rzeźni Miejskiej do Pamso
Zakłady mięsne z ponad 100-letnią tradycją
Już w 1916 roku w miejscu obecnego Pamso została powołana przy ulicy Japońskiej ukazem carskim Rzeźnia Miejska w Pabianicach. Mieszkańcy od wielu lat pertraktowali z zaborcą, aby wyraził on zgodę na budowę rzeźni. Dopiero w czasie I Wojny Światowej niemieccy żołnierze, którzy stacjonowali w mieście, dostrzegli potencjał w budowie Rzeźni Miejskiej. Kończyły się zapasy żywności dla niemieckiego wojska, a w Pabianicach zaczął panować głód. Własna Rzeźnia Miejska pozwoliła wyżywić armię oraz zapewniła dochody miastu.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Rzeźnia Miejska szybko zasłynęła z doskonałej jakości wyrobów. Sam Marszałek Józef Piłsudski rozsmakował się w kiełbasie moskiewskiej z Pabianic. W 1931 roku przy wsparciu finansowym i aprobacie miejskich włodarzy przy ulicy Japońskiej powstał nowoczesny budynek Rzeźni, w którym zatrudnienie znalazło 170 osób. Od tej chwili produkowane w Pabianicach mięsa, kiełbasy oraz wędliny stały się rozpoznawalne w całej II Rzeczpospolitej, a także w Europie.
Przełom XIX i XX wieku
Zgoda na budowę rzeźni miejskiej
Mieszkańcy Pabianic starają się u rosyjskiego zaborcy o zgodę na budowanie rzeźni miejskiej. Powód pierwszy: krowy, świnie, owce i kozy na ubój trzeba wozić do odległej rzeźni w Łasku (stolicy powiatu) lub do Łodzi. Powód drugi: opłaty za ubój zwierząt mogą być znaczącym dochodem kasy miasta
1906 rok
Budowa rzeźni jest zatrzymana.
To kara nałożona na miasto za zastrzelenie carskiego naczelnika powiatu, Włodzimierza Iwanowa.
1916 rok
Magistrat Wojenny Pabianic uruchamia Rzeźnię Miejską przy ulicy Japońskiej (dziś Żwirki i Wigury) – z zadaniem wyżywienia oddziałów okupacyjnych armii niemieckiej i miejscowej ludności
1918 rok
Rzeźnicy są wśród patriotów rozbrajających niemieckich żołnierzy i policjantów. Zajmują pocztę i dworzec kolejowy. Polska znowu jest Niepodległa!
1925 rok
Cała Polska dowiaduje się o niezrównanej w smaku kiełbasie moskiewskiej z Pabianic. Sprawcami tego są dawni towarzysze Józefa Piłsudskiego, którzy kiełbasę moskiewską posyłają marszałkowi do Belwederu.
1930 rok
Podczas wielkiego wyścigu automobili z metą w Pabianicach Rzeźnia Miejska karmi zawodników z całej Polski, dostojnych gości i aż 15.000 widzów.
1931 rok
Rusza nowoczesna Rzeźnia Miejska przy ul. Japońskiej, jedna z największych w kraju, świetnie wyposażona w urządzenia elektryczne.
1936 rok
Sucha kiełbasa z Pabianic jedzie na olimpiadę w Berlinie. Zabiera ją w swej walizce Jadwiga Wajsówna – rekordzistka świata w rzucie dyskiem.
1945 rok
Władze „ludowe” powojennej Polski zabierają rzeźnię miastu. Odtąd będzie to rzeźnia państwowa.
1959 rok
Szynka konserwowa „Polish Ham” zdobywa rezydencję prezydenta Stanów Zjednoczonych – Biały Dom.
1963 rok
Szynka z Pabianic próbuje wyruszyć w kosmos. Jest w rękach radzieckiego kosmonauty, Walerego Bykowskiego.
1967 rok
The Rolling Stones koncertuje w Warszawie. Muzycy życzą sobie popróbować polskich smakołyków, o jakich wiele słyszeli na Zachodzie: żytniej wódki i szynki konserwowej „Polish Ham”.
1969 rok
Pies Szarik z telewizyjnego serialu „Czterej pancerni i pies” pałaszuje pabianicką kiełbasę
1973 rok
Podczas hucznego otwarcia wędliniarni na łódzkim Teofilowie kaszanka z Pabianic „robi za” smakołyk z nowego zakładu, serwowany Edwardowi Gierkowi (pierwszy sekretarz partii komunistycznej) i Piotrowi Jaroszewiczowi (premier).
1990 rok
Koniec monopolu państwa. W pabianickich Zakładach Mięsnych powstaje pracownicza spółka akcyjna.
1992 rok
Spółka pracownicza przyjmujenazwę handlową Pamso.
1993 rok
Przed zwycięskim meczem w eliminacjach do Mistrzostw Świata piłkarską reprezentację Polski karmią Zakłady Mięsne Pamso
2000 rok
Spółka Pamso dostaje certyfikat głównego lekarza weterynarii kraju.
2002 rok
Mięso i wędliny z Pamso lecą wraz z piłkarską reprezentacją Polski na Mistrzostwa Świata w Korei. Będą podstawą menu kadrowiczów.
2011 rok
Wielka Brytania, Irlandia, Francja – to kolejne państwa, w których można kupić wędliny z Pamso.
2012 rok
Poprzez rozbudowę sieci dystrybucji hurtowej Pamso staje się firmą o ogólnopolskim zasięgu.
2016 rok
Zakłady Mięsne w Pabianicach mają już 100 lat.
2018 rok
Pamso wprowadza na rynek serię wyrobów z natury.
2019 rok
Pamso zdobywa tytuł najlepszego sklepu mięsnego w Polsce
2020 rok
Za wysiłek wkładany w dostosowywanie produktów i usług do najwyższych standardów Pamso zdobywa tytuł Rodzinnej Marki Roku oraz tytuł Gazeli Biznesu 2020.
Misja
Dla kogo
i dlaczego
„Jednoczymy pokolenia dając radość dobrego jedzenia”
Produkty Pamso są obecne w polskich domach od ponad 100 lat, urozmaicając codzienne posiłki lub stanowiąc ich podstawę. Wyjątkowy smak naszych wyrobów daje radość każdemu, kto ceni dobre jedzenie w tym: mięsa, kiełbasy, a także wędliny wysokiej jakości.
Kontakt
42 22 55 500
Sieć sklepów
Znajdź Sklep Firmowy Pamso najbliżej siebie interaktywnej na naszej mapie.